FALLOUT 2 (1998)

Fallout 2 to pełnowymiarowa kontynuacja osadzonej w realich postapokaliptycznych gry Fallout: A Post Nuclear Role Playing Game, która zadebiutowała na komputerach PC jesienią 1997 roku i okazała się sporym sukcesem za sprawą wielu świeżych dla gatunku rozwiązań oraz oryginalnej tematyki, nie podejmowanej dotąd zbyt często w klasycznych produkcjach cRPG. Za stworzenie sequela odpowiedzialna jest ponownie wewnętrzna ekipa deweloperska koncernu Interplay, która w międzyczasie zyskała nieco większą samodzielność oraz odrębną nazwę Black Isle Studios.

Akcja gry toczy się 80 lat po wydarzeniach ukazanych w pierwszej części serii, kiedy założona przez bohatera pierwowzoru wioska Arroyo, po wielu latach suszy znajduje się na krawędzi zagłady. Gracz wciela się zaś w rolę Wybrańca, którego starszyzna wioski wysyła z misją na pustkowia północnej Ameryki, celem odnalezienia tajemniczego urządzenia o nazwie G.E.C.K. tzn. Garden of Eden Creation Kit (w polskiej wersji Generator Systemu Cudownej Krainy), służącego do „naprawy” świata po katastrofie nuklearnej. Odbudowa wioski okaże się jednak zadaniem znacznie trudniejszym niż zakładano. W międzyczasie bowiem pobratymcy bohatera zostają uprowadzeni przez paramilitarną organizację zwaną Enklawą, zaś prezydent Stanów Zjednoczonych zamierza oczyścić świat z wszelkich skażonych promieniowaniem istot, wykorzystując do tego celu śmiercionośny wirus FEV.

    

Pod względem rozgrywki, Fallout 2 wykorzystuje większość sprawdzonych rozwiązań swojej poprzedniczki, choć jednocześnie jest grą o wiele bardziej rozbudowaną, z większym światem oraz częściowo zmodyfikowanym interfejsem i mechaniką rozgrywki. Podobnie jak w pierwszej części serii, zabawa koncentruje się na wykonywaniu kolejnych zadań fabularnych z pomocą drużyny złożonej ze zwerbowanych bohaterów niezależnych o różnych umiejętnościach. Tym razem jednak gracz ma znacznie większy wpływ na prowadzone przez siebie postacie i może decydować np. o kierunku ich rozwoju, wykorzystywanych broniach i stymulantach, a także o zachowaniu podczas walki. W Falloucie 2 pojawia się znacznie większa ilość broni i elementów ekwipunku, w tym spora część zupełnie nowych. Jednocześnie poprawiono ich zbalansowanie i zwiększono ceny co sprawia, że zdobycie naprawdę cennego przedmiotu stało się tu znacznie trudniejsze. Znanej z pierwszej części gry Karmie, oddziałującej na ogólny wizerunek Wybrańca w grze, tym razem towarzyszy także Reputacja, która odzwierciedla odbiór naszej postaci w poszczególnych miastach, co ma istotny wpływ także na zlecane nam misje poboczne. Wyraźne zwiększenie rozmiaru świata wpłynęło m.in. na tempo przemieszczania się postaci. Zajmuje ono teraz znacznie więcej czasu niż w „jedynce”, jednak na pocieszenie twórcy oddali w ręce bohatera pojazd o nazwie Highwayman, który w toku zabawy może być również ulepszany. Jednocześnie znacznemu urozmaiceniu uległy podejmowane przez nas zadania, które wymagają nie tylko większej interakcji z otoczeniem, ale także częstego odwiedzania wielu odkrytych już lokacji. Ostatnim z elementów, odróżniającym Fallouta 2 od pierwzowzoru stała się znacznie większa ilość treści, przeznaczonych tylko dla graczy pełnoletnich. Świat gry przesycony jest seksem i narkotykami, a podczas zabawy możemy np. spędzać czas z prostytutkami, zostać gwiazdą porno, wstąpić w szeregi mafii, a także zająć się handlem niewolnikami. Fakt ten stał się przyczyną dość ostrej cenzury gry, a nawet usunięcia niektórych scen z wersji przeznaczonych na rynek brytyjski i niemiecki.
 

Czytany 250 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 15 marzec 2018 12:09